Tak til Mikael – og velkommen til Jacob

Få artiklen læst op
Getting your Trinity Audio player ready...

Dansk Jernbaneforbunds mangeårige og højt respekterede arbejdsskadesagsbehandler, Mikael Kristensen, har valgt at stoppe i DJ efter mere end 30 års tro tjeneste.

Det betyder et farvel til en kollega, der gennem årene har gjort en stor forskel for medlemmerne med sin viden, grundighed og engagement.

Samtidig byder vi velkommen til Jacob Gjedde, som træder ind i rollen med solid erfaring fra arbejdet med arbejdsskadesager i Danmarks Lærerforbund.

I marts måned foregår overleveringen, hvor Mikael giver stafetten videre. Fra den 1. april 2026 er det Jacob, der tager over og fører arbejdet videre.

Du kan læse meget mere om Mikaels tid i forbundet og ved jernbanen – samt møde vores nye arbejdsskadesagsbehandler – i det kommende nummer af Jernbane Tidende, som lander i din postkasse i slutningen af april.