Med det nære i centrum

Det 10. Sektionsmøde efter beslutningen om at blive en del af Dansk Jernbaneforbund

 
Cirka 175 deltagere samledes en smuk forårsdag 22. maj i Fredericia til et roligt Sektionsmøde, der ikke bød på de store overraskelser, men i stedet cementerede den god ånd, der altid kendetegner dette møde, der udstikker retningslinjerne for sektionens virke.
Og efter frokosten og uddelingen af stemmekort samledes sektionsmødets deltagere i mødesalen i Messe C i Fredericia og efter lidt skramlen med stolene og lidt ekstra snak faldt der ro over forsamlingen. En smilende sektionsformand Poul Erik Christensen kunne byde velkommen til det 10. sektionsmøde efter beslutningen i 2002 om at blive en del af Dansk Jernbaneforbund med ordene:
”Vi har 10 års jubilæum i morgen den 23. maj. Det har været 10 gode år, hvor samarbejdet med DJ har været uden problemer. Det viser, at det var den rigtige beslutning, der blev truffet for 10 år siden. Beslutningen var også ganske klar: 109 mod 8 stemmer, så tak for det.”
Også Dansk Jernbaneforbunds formand Ulrik Salmonsen, der var mødets gæst, så tilbage på de 10 år med tilfredshed i sit indlæg: ”Det er et samarbejde, der er forløbet perfekt til glæde for os alle.”
 
Åbningen
I Poul Erik Christensens åbningstale var det netop tilbageblikket, der var nøgleordet: Et tilbageblik på samarbejdet med DJ og på det år, der er gået siden sektionsmødet i 2011: Det kan være svært at skelne årene fra hinanden. Der vil altid være noget, der kommer til at gå igen. Jeg sagde på sidste års møde, at vi ikke hørte om andet end finanskrise. Det gør vi stadigvæk, og det store spørgsmål er, hvem skal betale? Ja, dig og mig er der igen tvivl om, men hvad med de andre? For mig er der ingen tvivl om, at vi alle skal bidrage, men hvordan bliver det retfærdigt. Her synes jeg, at vi mangler den rette løsning.
 
 
 
Beretningen
I bestyrelsens status over det sidste år rettedes fokus mod de nære ting i foreningen. Tre medlemsmøder er afholdt: Et i Helsingør med 160 deltagere og et i Odense med 250 deltagere. Begge steder med stor succes. En nyskabelse var et medlemsmøde i Hjørring kun for medlemmer i det nordjyske. 43 mødte frem, lidt færre end forventet, men nok til at forsøget vil blive gjort igen. Hvor og hvornår vides endnu ikke. Her i 2012 er det Ringsted og Fredericia, der bliver vært for medlemsmøderne henholdsvis 18. september og 13. november.
Igen har der været afholdt to kurser i Svendborg, et i efteråret og et her i foråret med stor søgning. Næste kursus bliver 29. – 31. oktober 2012 i Svendborg.
Også antallet af lokalforeninger er uforandret, 18. Dog bliver det stadig vanskeligere at rekruttere medlemmer til bestyrelserne, især posten som formand er vanskelig at besætte.
Ved årsskiftet var 2000 af foreningens knap 5000 medlemmer medlem af en lokalforening. Og alle har et medlemsnummer, der skal bruges ved alle henvendelser til Forbundet. Og fremover også til arrangementer i Sektionen. Første gang var til jubilæumsarrangementet. Medlemsnummeret vil fremgå af det nye medlemskort, der udsendes til efteråret.
I samarbejde med Københavns lokalforening og DFDS har sektionen arrangeret forskellige ture med stor succes, og tak til Henry Bæk Kristensen og andre for et godt arbejde.
Men årets højdepunkt er uden tvivl 95 års festen i Fredericia 18. april. Det blev et brag af en fest med kun få skønhedspletter. Efterfølgende har bestyrelsen modtaget mange takkeskrivelser, og det varmer meget, for der ligger tusindvis af arbejdstimer bag en fest af den kaliber.
 
 
Overenskomst og bogudgivelse
Også de nye krav til overenskomsten blev berørt i beretningen. Kravene er følgende: 1: Fastholdelse af realværdien i tjenestemandspensionen. 2. Ægtefællepensionen forhøjes fra de nuværende 71 procent af egenpensionen.
Efter bestyrelsens opfattelse er det relevante krav. Især bør realværdien i vores pension bevares, det vil sige bevarelsen af købekraften, men vi skal nok ikke forvente det helt store, og vi må sikre os, at vi ikke igen sakker bagud.
Som noget nyt har sektionen udgivet en bog om øge-, kalde-, kende- og kælenavne samt anekdoter. Fra talerstolen rettede Poul Erik Christensen en stor tak til forfatteren Sara Klærke for hendes dygtige og omhyggelige arbejde med bogen. Der er nu solgt tæt på 725 af de 1000 bøger, der er trykt.
 
Valg
Efter godt ti år som formand for DSB Pensionisternes Landsforening (Nu DJ Pensionistsektion) efterfulgt af en række år som revisor valgte Anders Rasmussen at forlade det organisatoriske arbejde. Formanden Poul Erik Christensen takkede Anders Rasmussen for hans arbejde gennem de mange år.
Revisorsuppleant Günther Johansen blev valgt til revisor, og Erling Jensen blev valgt til revisorsuppleant.

Publiceret: 10-JUL-12 Udskriftsvenlig version: